7 db Epson nyomtatót teszteltünk. A márka választásban az volt a döntő, hogy elvileg az Epson külső tintatartályos nyomtatók képesek a legalacsonyabb 1 lapra jutó nyomtatási költségre. A teszthez különböző vásárlói igények szerint válogattuk a nyomtatókat, így otthoni és kis irodai nyomtatók, közép és nagy irodai nyomtatók, valamint fotónyomtatókat teszteltünk.
Tartalomjegyzék
1. Tévhit az olcsó nyomtatásról
2. A fő szempontok nyomtató választásnál
3. Kategóriánkénti teszt, minden nyomtatónál 1 lapra vetített teljes nyomtatási költséggel
4. Megtérülési idő számítása (lézer vs. tintasugaras nyomtató), ha új nyomtatót vennénk
5. Összegzés és termékajánlás a különböző igényeknek megfelelően
Van borzasztóan utált és relative szeretett nyomtató típus, amikkel találkoztam irodai pályafutásom alatt. Amikor a tesztet végeztem visszajöttek az emlékek, a begyűrt papírokról, a csíkos nyomtatásokról, a folyamatosan zúgó-csattogó nyomtatóról, ami több perc után se volt hajlandó kiköpni papírt. Eszembe jutott, hogy volt pár készülék, amit legszívesebben kidobtam volna az ablakon, ha nem rúgtak volna ki érte.
Egyik kedvenc jelenetem a Hivatali patkányok című filmből, ahol a főszereplők az állásukat otthagyva viszik magukkal a nyomtatót, ami idegileg kikészítette őket a munkahelyükön:
A teszt így megérintett és kíváncsi voltam, hogy az Epson készülékek mit tudnak, azon kívül, hogy nagyon olcsón tudnak nyomtatni. Érdekelt, hogy foglalkoznak-e a felhasználói élménnyel, mennyire könnyű használni őket.
1. Tévhit az olcsó nyomtatásról
Sokan azt hiszik, hogy a lézerrel való nyomtatás olcsóbb, mint a tintasugaras. Valami technológiai előnye lenne a lézer nyomtatóknak? A régi típusú belső tintatartályos nyomtatókkal valóban nem lehetett sokkal olcsóbban nyomtatni a lézer nyomtatóknál, és a lézer jobb minőségre is volt képest.
Régi típusú, belső kazettás tintasugaras nyomtatás
A legnépszerűbb árukereső oldal szerint a mostanság legtöbbet eladott nyomtató egy belső tartályos tintasugaras nyomtató. Ehhez a 8 ml patron ára 6.000 Ft, ami 180 oldalra elég: 33 Ft/lap tintaköltség! Ha 8.200 Ft-ért megveszem hozzá az XL-es 21 ml-es patront, ami 480 oldal kinyomtatásához elég, akkor is 17 Ft/lap a tintaköltség! Ez borzasztóan drága, hiszen 10 Ft-ért a nyomtatásnak az üzletben.
Lézer nyomtatás
A lézer nyomtatók komplikáltabb technológiája miatt ötször-tízszer több energiát fogyasztanak egy Piezo kristályos, külső tintasugaras nyomtatóhoz képest. Tegyük hozzá, hogy pont nem emiatt olcsóbb a tintasugaras nyomtatás! Az energiaköltség egy A4-es nyomtatott oldalra vetítve is maximum 50 fillér szinte bármilyen, az elmúlt 5 évben gyártott lézer nyomtatónál.
Külső tartályos tintasugaras nyomtatás
A tintasugaras nyomtatók pár éve léptek fel egyet a technológia lépcsőjén, amikor elterjedtek a külső tartályos nyomtatók. Egy kis, belső festékpatronos irodai nyomtató 1 ezer fekete-fehér oldalt volt képes kinyomtatni egy 4.000 Ft-os festékpatronnal vagy tonerrel (4 Ft/lap), míg a külső tartályos nyomtatók 6000 oldalt is kinyomtatnak egy 4.000 Ft-os tartállyal (0,67 Ft/lap).
A külső tintatartályos nyomtatóknál csak lecsavarjuk a színtartályok kupakját és felöntjük tintával. Nincs kazetta, toner, patron!


Nyomtatási sebesség és tintakapacitás
Nos, a nyomtatóknál megadott nyomtatási sebesség és tintakapacitás/tartályt adatok az ISO lap kinyomtatásához vannak számolva. Az életben ezt jobb, ha elosztod kettővel, mert az ISO lap kb 5% tintával való lapfedettségre van számítva. Tehát, fele nyomtatási sebesség és fele mennyiségre elég tinta.
2. A fő szempontok nyomtató választásnál
1. olcsó nyomtatás, megfelelő minőségen
2. legalább 8 lap/perc nyomtatási sebesség
3. kétoldalas nyomtatás
4. scanner, fénymásolás
5. nyomtató beüzemelés nehézsége
6. fotónyomtatás minősége, szegély nélküli nyomtatás
7. utántöltés költsége
8. karbantartás költsége, garancia
3. Kategóriánkénti teszt
Számítás: mivel a gyártói adatok egy ISO lapra mutatják a nyomtatási sebességet és a tintaköltséget, ami egy átlagos nyomtatásnak a fele, ezért a sebesség adatokat mértük és az van a táblázatban, és megdupláztuk a tintaköltségeket a gyártói adatokhoz képest. A megtérülés számítás is életszerűbb így.
A tesztelt nyomtatókra 3 év garancia van (kivéve a WF2750-et!), ami egyedülálló a magyar piacon, ehhez ingyenes regisztráció szükséges.
Az alábbi 4 felhasználási kategóriában teszteltünk nyomtatókat
- Otthon + Kis iroda (200 nyomtatott lap/hó-ig)
- Közepes iroda (750 nyomtatott lap/hó-ig)
- Nagy iroda (1.500 nyomtatott lap/hó-ig)
- Fotó
A tesztelt nyomtatók ára, funkciói

Otthon + Kis iroda (200 nyomtatott lap/hét-ig)
WF2750, Pontszám: 5,5/10, Ár MaP kuponnal: 25.492 Ft
4 az egyben készülék: fax, scanner, nyomtató és fénymásoló. A tesztünkön a legolcsóbb beszerzési árú, de legdrágábban nyomtató készülék. A beüzemelése és használata egyszerű volt. A fekete-fehér és színes nyomtatás kiváló minőségű, a fotó közepes, de hát nem is fotónyomtatónak árulják, viszont lehet vele keretnélküli fotót nyomtatni. Heti 20-30 oldalnál többet nyomtatóknak nem ajánljuk, mivel drágább a nyomtatás vele, mint egy lézerrel.

M100 fekete-fehér nyomtató. Pontszám: 8,3/10. Ár MaP kuponnal: 33.142 Ft

L382 Pontszám: 7,8/10. Ár MaP kuponnal: 41.642 Ft


Az egyik legegyszerűbben kezelhető és a legkevesebb ideig "gondolkodó" nyomtató, jó volt vele dolgozni a teszt alatt. Ha a gyári adat felére elég a kezdő tintakészlet, akkor is 6.500 A4 fekete-fehéret és 3.000 színes oldalt tudunk nyomatni, ami 1 FT/lap tinta és energiaköltséget jelent! A nyomtatott 10x15 fotó is nagyon jó minőségű.

WF5690 Pontszám: 8/10. Ár MaP kuponnal: 84.992 Ft


Nagy iroda (1.500 nyomtatott lap/hét-ig)
L6190 Pontszám: 7/10. Ár MaP kuponnal: 101.992 Ft
Az állandóan "gondolkodó" nyomtató. Lassan indul, hangosan csattog. Ettől függetlenül ezzel is olcsón lehet nyomtatni :1,2 Ft/lap tinta és energiaköltség, 7.000 fekete-fehér és 6.000 színes A4 nyomtatására elegendő induló tintakészlettel.
L1455 Pontszám: 7,8/10. Ár MaP kuponnal: 254.992 Ft


Fotó
L810 Pontszám: 7,5/10. Ár MaP kuponnal: 96.892 Ft
Lehet vele nyomtatni A4 fekete-fehér és színes oldalakat is, de ez elsősorban fotónyomtató. 10 Ft a nyomtatási költség 10x15-ös fotópapírra. Itt már csak az a kérdés, hogy mennyiért tudunk jó minőségű fotópapírt venni. Az Office Depotban 29 Ft/db a prémium 10x15-ös lap, így 39Ft/ fotó a teljes nyomtatási költség.



4. Megtérülési idő számítás
A tesztelt külső tartályos tintasugaras nyomtatókhoz (még ha a gyári adat felét veszem is) 5.000-7.000 oldal nyomtatásához szükséges tinta van az induló készletben (a nyomtatóhoz csomagolva), szemben a lézernyomtatókhoz járó maximum 1.000 oldal nyomtatására elég tintaporral. Tehát ha új nyomtatót vennék, akkor csak külső tankos tintasugarast vennék, mert 75%-kal olcsóbban tudok vele nyomatni, mint a lézerrel, és a beszerzési ár különbség minimális.
Ha valaki csökkenteni szeretné a jelenlegi nyomtatási költségeit, akkor ehhez készítettem egy táblázatot. Ez azt mutatja, hogyha lecseréli a jelenlegi lézernyomtatóját valaki, akkor mennyi idő alatt térül meg az olcsóbb nyomtatás miatt ez a "beruházása".
Iroda, home office, otthoni nyomtatók
Ha heti 30 oldalt nyomtatunk, akkor a L382 nyomtató 2 év és 5 hónap alatt hozza vissza az árát, viszont heti 200 oldalnál már 4 hónap alatt megtérül egy teljesen új nyomtató vásárlása az olcsó nyomtatási költségek miatt!
Közepes irodai nyomtatók
Alapból nem is szabad lézerben gondolkodni, ha újat szeretnénk venni, mert a L3070 olcsóbb is a Map kuponnal, mint egy hasonló kategóriájú lézer és a 75%-kal olcsóbb a nyomtatás egy A4-es lapra vetítve.
A WF5690 nyomtatóval 40%-kal olcsóbb a nyomtatás, mint egy lézerrel, de 200 oldal/hét nyomtatásnál már ez is visszahozza az árát 1 év alatt. A teszten ez volt a leggyorsabb nyomtató (15 lap/perc).
Nagyirodai nyomtatók
Érdekes helyzet állt elő. Mindkettő nyomtató alkalmatlan fotó nyomtatónak, persze nem is ennek árulják.
Nyomtatási sebességben a L1455 1-2 lappal gyorsabb percenként és tud A3-t nyomtatni.
Viszont több, mint kétszer drágább, mint a L6190. Mindkettő 4in1 készülék (fax, nyomtatás, fénymásolás, scanner). A L1455 könnyebben kezelhető. A L6190 gyorsabban térül meg.
A lényeg az, hogy mindkettőnek 1,2 Ft a festék és energiaköltsége 1 nyomtatott A4-re. Ha tényleg kell az A3, akkor szerintem ez elég nagy felárat jelent.
5. Összegzés és termékajánlás a különböző igényeknek megfelelően
Minden tesztelt Epson nyomtatóra 3 év teljes körű garancia van (kivéve a WF2750-et!), ehhez csak egy ingyenes regisztrációra van szükség.
A nyomtatók videón is:
Otthoni használatra, home office-hoz, kisebb irodába
- ha hetente csak pár oldalt nyomtatunk és néha scannelünk és fénymásolunk, akkor is érdemes megvenni az Epson L382-t, mert ha 1 év múlva nagyobb nyomtatókapacitásra lenne szükségünk és mindezt extra olcsón, akkor ezt a nyomtatót nem kell lecserélni.
EPSON L382, bővebb infóért és vásárlásért KATT IDE!
- ha nincs szükségünk se színes nyomtatásra, se scannelésre, se fénymásolásra, csak olcsó fekete-fehér nyomtatásra, akkor az Epson M100 ajánlható
EPSON M100, bővebb infóért és vásárlásért KATT IDE!
Közepes irodába
Az 1,1 FT/lap tinta és energiaköltsége miatt az Epson L3070 nyomtatóval nem lehet mellényúlni. A tesztünkön ráadásul ugyanolyan minőségű fotót nyomtatott, mint a L810 fotónyomtató. Egyszerűn beüzemelhető és kezelhető.
EPSON L3070, bővebb infóért és vásárlásért KATT IDE!
Nagy irodába
Két 4in1 készüléket teszteltünk. A L6190 olcsó és alacsony áron nyomtat és 7.000-8.000 oldal kinyomtatására elég induló tintaszettje van. 1,2 Ft/lap tinta és energiaköltséggel nyomtathatunk színes oldalakat is!
EPSON L6190, bővebb infóért és vásárlásért KATT IDE!
A L1455 A3 nyomtató, szintén alacsony nyomtatási költséggel és 4in1 funkciókkal.
EPSON L1455, bővebb infóért és vásárlásért KATT IDE!
Az alacsonyabb beszerzési ár az L6190 mellett szól.
Fotónyomtatáshoz
Kézenfekvő lenne, hogyha a L810 fotónyomtatót ajánlanánk. Valóban kiváló minőségben nyomtat 19 Ft tinta és energiaköltségen. Ha csak fotónyomtatót szeretnénk vásárolni, akkor a tesztünk alapján jó választás a L810.
EPSON L810, bővebb infóért és vásárlásért KATT IDE!
Szeretnénk scannelni és fénymásolni és baromi olcsón nyomtatni színesben is és persze fotókat? Akkor érdemes megnézni a L3070 nyomtatót, mert a teszten gyönyörű fényképet nyomtatott és ez egy multifunkcionális készülék. Felhasználói élmény tekintetében a legjobb volt, kicsit lassabb nyomtató, de semmi gond nem volt vele és irtózatosan egyszerű beüzemelni és működtetni.
EPSON L3070, bővebb infóért és vásárlásért KATT IDE!
Speciális felhasználáshoz
Recept, boríték, csekk nagy mennyiségű és olcsó nyomtatásához az Epson M100-as nyomtatók ajánljuk
EPSON M100, bővebb infóért és vásárlásért KATT IDE!
A tesztet az Office Depot támogatta.