Mielőtt rátérek a cikk témájának kifejtésére, elmondanám, hogy senkit nem akarok semmire rávenni vagy meggyőzni a posztommal. Nem vagyok táplálkozási szakértő, és az alábbi kalkuláció hibás is lehet. Vagyok viszont túlsúlyos 12 éve. Azzal, hogy kiszámolom az elhízásom költségét, se biztos, hogy elindulok egy kalóriaszegény úton. De nem adom fel.
1 kcal étel költsége 1 Ft otthon főzve minőségi alapanyagokból (forrás egy korábbi cikkem, ahol több magyar ételnek is kiszámoltam a kalória mennyiségét egy adagra), étteremben ennek triplája, gyorsétteremben pedig 1.7-2-szerese, egy otthoni reggeli vagy szendvics szintén kijön 1 Ft/kcal költségből.
Egy Bic Mac 850 Ft, 21 dkg és 510 kalória, tehát 1,66 Ft/kcal. Durva, hogy otthon az energia és a saját 1500 Ft-os óradíjunkkal számolva egy adag Újházi tyúkhúsleves gazdagon és egy adag rakottkrumpli savanyúval 928 FT-ból kijön!
De most nem is ez a lényeg, hanem az, hogy 1,5 Ft/kcal egységgel fogok számolni a továbbiakban. Arról, hogy a megevett ételekben található kalóriák hány %-ban hasznosulnak, nem találtam egyértelmű leírást, ezért ezzel nem számoltam külön, nem tippelgetek.
20 kg túlsúly van rajtam, emiatt az alapjárati kalória szükségletem 300 kcal-val magasabb naponta, mint a normálisnak mondható mínusz 20 kg-os állapotnál. Tehát, hogy "fenntartsam" az elhízásomat, minden nap + 300 kalóriát "kell" megennem. Ez egy évben 109.000 kcal, ami 163.500 Ft étel többletköltséget jelent. Ez az elhízás éves rezsiköltsége.
Lássuk magát a befektetést!
20 kg túlsúly zsír, ami 928 kcal/100 g kalóriával számolva 185.600 kcal, egyenlő 278.400 forinttal. Mindig is tudtam, hogy értékes ember vagyok :)
Tehát 1 kg túlsúlyt 13.920 Ft elfogyasztott ételből hoztam össze magamon.
Szóval bármennyire is furcsa, elgondolkoztam azon, hogy azért, hogy ebben a "kondiban" tartsam magam, az többe kerül, mintha egészséges mennyiséget ennék. Nem beszélve arról, hogy a jövőben elég sok extraköltség jósolható, ha leromlik az egészségi állapotom a túlsúly miatt.
Cehh, le kell fogyni!