Jóval magasabb adagárakra számítottam! Több nemzeti ételünk hiába elképesztően finom, mégis olcsó. Jó, persze sokat főzünk otthon, mégis megleptek a pár száz forintos adagárak. Íme 18 alapételünk önköltsége, recepttel együtt.
Az ételek otthoni költségét az általam használt receptekben leírt alapanyagok költségéből, az elkészítéshez szükséges energiaköltségből és a saját munkaidőm (1500 Ft/óra) díjából számoltam össze. A költségeket ezután leosztottam egy adagra. Ez itt egy összefoglaló táblázat, lentebb megtaláljátok a részletes kalkulációkat is. Minden esetben minőségi alapanyag árral számoltam.
Az "E" oszlopban az egy adagra vonatkozó teljes költséget látjátok, de a saját munkadíjunk nélkül
Durva belegondolni, hogy egy KFC/McDonald's/Burger King menü áráért otthon főzöl egy Újházi tyúkhúslevest, főételnek mondjuk cigánypecsenyével, és ahhoz hogy elérd a gyors éttermes menü árát, még enned kell egy somlói galuskát is. Mindezt házi minőségben. Jó, szólj be nyugodtan, hogy csapvizet számoltam nagy üccsi helyett!
Tudom, hogy a gyorsétteremben a "gyors" a lényeg és nem a minőség, mégis elkeserítő, hogy sokan életvitelszerűen (nem a heti 1-2-szer egy hambira beugrókra gondolok), minden nap eszik ezeket a nem túl impozáns minőségű ételeket, ahelyett, hogy egy kis időt rászánva megfőznék a magyar konyha és egyben a világ legfinomabb ételeit. Pár száz forintért......
Azért számoltam ki a legismertebb magyar ételek önköltségét (tudom, hogy nem teljes a lista, majd várom az ismert ételek nevét, amik fájnak, hogy lemaradtak a listánkról), hogy felhívjam a figyelmet arra, hogy milyen csodás ételek ehetünk, magunknak főzve 400-500 forintos adagárból.
Ez az új Gasztro rovatunk első nagyobb lélegzetvételű posztja, várom az ötleteket a jövőbeni témákra kommentben.
Az alkotó étterem
Van egy étterem Magyarországon, ahol annak több, mint 100 éves működése alatt nagyon sok, ma evidensnek számító, az alábbiakban "kiszámolt", magyar ételünket találták ki vagy alkották meg saját szakácsuk vagy egy híres vendég ötlete alapján. Ma egy palacsintaféle viseli e hely nevét, a palacsintának meg eredetileg Márai volt a névadója, de nem ő találta ki, hanem a felesége, Matzner Ilona, Lola. Ó, régi idők...
A levesek, főételek és desszertek receptjeit és történetét alább találjátok.
Az alapanyag költségeknél minőségi alapanyagok áraival számoltam. Egy adag mennyisége egy felnőtt étvágyához van igazítva.
Levesek
Jókai bableves
A leves névadójánál, Jókai Mórnál nem lehet szebben megfogalmazni, hogy mi is a magyar konyha titka. Így írt Ő:
" Nemcsak abban áll a magyar szakácsművészetnek a titka, hogy egyes ételeket milyen ízlésesen tud előállítani, hanem hogyan tálalja föl egymás után úgy, hogy az elköltött étel valósággal kívánja az utána következőt, s mikor már az ember azt hiszi, hogy egészen jóllakott, akkor hoznak megint valamit, amire azt kell mondani, hogy „de már ebből eszünk!"
Újházi tyúkhúsleves
Az 1930-as években találta ki Újházi Ede színész a róla elnevezett Újházi tyúkhúslevest, illetve az összetételét fogalmazta meg a Gundel Étterem főszakácsának, aki elkészítette Újházinak a levest. Az étel fő nagykövete mégsem Újházi lett, hanem Krúdy Gyula, aki több művében is részletesen ír a magyarok egyik legtöbbet főzött ételéről. És nem Újházy!
Főételek
Rántotthús, petrezselymes krumplival
Bár az eredeti wiener schnitzel borjúhúsból készül, a magyar háziasszonyok zöme csirkemellből vagy sertéskarajból süti. Az eredetét egyes kutatások az 1500-as évek Andalúziájába követték vissza, de mindannyian tudjuk, hogy a rántotthús minden ember életében akkor születik meg, amikor az édesanyánk, nagymamánk megsüti nekünk először.
Vadas marha, zsemlegombóccal
Közepes nehézségű étel, a háziasszonyok ezzel a fogással teljesen lenyűgözhetik a vendégsereget, vagy a család férfitagjait. Ez egy "puha" állagú étel, a zsemlegombóc sem jó keményen, és a hús is jól megfőzve az igazi.
Töltött káposzta
A hajdúsági recept savanyú káposztával vagy a szabolcsi recept édes káposztával a finomabb? Lehetetlen eldönteni! Tudtad, hogy dél-Magyarországon szármának is hívják? Én még sose hallottam... Az általános vélekedéssel ellentétben nem német eredetű, hanem törökök által elterjesztett étel. Első magyar leírása 1695-ből maradt ránk. A nagymamám, a szabolcsi verziót készítette, sokszor kukoricadarával, rizs helyett.
Sütemények
Somlói galuska
Nem meglepő, hogy ez a süteményünk is a Gundel Étteremből származik. A főpincér, Gollerits Károly találta ki az 1950-es években. A megvalósítás azonban Szőcs József Béla cukrászmester érdeme. A somlói galuska 1958-ban elnyerte a zsűri szakmai díját a brüsszeli világkiállításon. Szerinted jól döntött a zsűri? :)
Szilvás gombóc
Kisgyerekként szívesen hajigáltam volna, mint ahogy az Indul a bakterház című legendás filmben tették, felnőttként azonban már eszembe sem jut ilyen, illetve csak villával hajigálni a pocakba. Az osztrák gasztronómiában Knödelnek nevezik ezeket a gombócokat.
Gundel palacsinta
A végére hagytam a sokat emlegetett Gundel Étterem nevét is viselő Gundel palacsintát. Talán ennek az ételnek a legizgalmasabb a története. A legenda szerint a Gundel-palacsintát eredetileg Márai Sándor felesége, Matzner Ilona, Lola találta ki. Egy Márai-darab premierjét követően a Gundelben tartottak bankettet, Lola pedig egy régi családi receptet felújítva elkészíttette saját desszertjét. Gundel Károlynak annyira ízlett az édesség, hogy Márai palacsinta néven felvetette az étterem étlapjára. De a Márai házaspár emigrációját követően 1949-ben az államosított étteremben ez a név az étlapon sem szerepelhetett (hihetetlen), így Gundel palacsintára kellett átnevezni.
A többi híres magyar ételünk önköltségét itt találod, KATT!
(Borítókép: Nol.hu)