Nagyon sokan kérdeztétek már a Házépítők csoportban a homlokzati szigetelés helyes menetrendjét kőzetgyapot használata esetén. Most leírtuk az elejétől egészen a nemesvakolat felhordásáig a folyamatot.
Bevezető
A homlokzatok hőszigetelésére alkalmazott leggyakoribb megoldás az úgynevezett kontakt rendszer. Ennek jellemzője, hogy a hőszigetelő anyagot ragasztással, mechanikai rögzítőelemmel (dübellel) vagy ezek kombinációival közvetlenül a falfelületre vagy egyéb tartószerkezetre rögzítik. A szigetelőanyag felületére ezt követően üvegháló erősítésű ágyazóhabarcs (alapréteg), majd a záróréteg kerül. A fogadófelület lehet akár régi (pl. vakolt tégla, panel), akár új falszerkezet, amelyek hőátbocsátási tényezője kiegészítő hőszigetelő réteg nélkül nem felel meg az érvényben lévő előírásoknak.
Anyagválasztás
Választhatjuk a hagyományos vakolható kőzetgyapot lemezeket, illetve elérhető pl a Knauf Insulation fejlesztésével a gyárilag bevonatos kőzetgyapot. A fejlesztés lényege, hogy gyártáskor a táblák egyik vagy mindkét oldala speciális bevonatot kap, aminek előnyei:
• kisebb a kiporzása
• érezhetően kevesebb ragasztót igényel (1,5 kg/m2-rel kevesebb ragasztót!)
• gyorsabban végezhető a glettelési művelet a nem bevonatos kőzetgyapothoz képest.
A kőzetgyapot lemezek rögzítése a falhoz
0. A nyílászárókat védőfóliával fedjük be.
1. A házon körbe kijelöljük a lábazat magasságát, amihez illesztjük és helyezzük fel a lábazati indítóprofilt.
2. Az indítóprofilt felszereljük körbe a házon, ügyelve a vizszintes sík megtartására. Az épület sarkain az indítóprofilt 45 fokos szögben vágjuk be. Az indítóprofilokat az érintkezési pontokon össze kell kötni műanyag profil összekötőkkel. Az indítóprofilokat méterenként legalább 5 beütő dübellel kell a falhoz rögzíteni.
3. A ragasztóhabarcsot a csomagoláson leírtaknak megfelelően készítjük elő. Fontos, hogy egyenletes állagúra keverjük. Végső felhasználásig a ragasztóhabarcsot 10 percenként újra kell keverni, víz hozzáadása nélkül!
4. FONTOS: a kőzetgyapot lemezek 2 oldala eltérhet, ha az egyik oldal felület kezelt, ennek kifelé kell esnie.
5. A kőzetgyapotlemez jelölés nélküli oldalára rákenünk 12 cm szélességben (a glettelő/vakolókanál orrának szélességében), vékonyan ragasztót a kerülete mentén. Ugyanígy 3 ponton megkenjük a közepén is a táblát, 15 cm átmérőjű körben.
Majd erre rákenünk a külső kerület mentén összefüggően kb 6 cm szélességben a ragasztóhabarcsot 2-2,5 cm vastagságban (egyenletes vastagság kell az egyenletes tapadáshoz), a középső 3 pontra is. A kőzetgyapot tábla felületének minimum 40%-án kell lennie ragasztónak.
MIÉRT? A kőzetgyapot kicsit nehezebben ragad, mint az EPS, ezért kell ezt a kis "elővasalást" elvégezni, hogy a kőzetgyapot szálai közé bepréselődjön a ragasztó és megfelelő legyen a tapadás.
Ez a perem-pont módszer, csak ez a helyes felrakás! Ez kb. 5 kg ragasztóhabarcs/m2 anyagszükségletet jelent.
6. Az indítósínre illesztjük a lemezeket, és keresztkötésben rakjuk fel, szorosan a többi lemezhez. Az élek mentén is kötésben rakjuk, pontosan a ugyanannyi cm-re toljuk ki a faltól, amennyi a szigetelőanyag vastagsága.
Az illesztéskor esetlegesen keletkező habarcs kinyomódást el kell távolítani.
7. Ragasztás közben ellenőrizzük a lemezek függőlegességét.
8. A lemezeket hosszú, fogazott késsel vágjuk ügyelve a vágási felület egyenességére.
9. Az ablak és ajtók nyílásait pontosan kivágott egész táblákkal szigeteljük körbe, nem kis darabokkal rakjuk ki. A szomszédos lemezek illesztési pontjai ne az ablakok sarkainál legyenek, sőt az a legjobb, ha a sarkoknál egy egész táblát használunk, amiből csak kivágjuk a szükséges részt, hogy odailleszthető legyen az ablak sarkához! Ez egyik alapfeltétele annak, hogy később ne repedjen meg a vakolat az ablakok sarkainál. Az ablakok felső sarkainál és az ablakok felett lévő táblákat ugyancsak rögzítsük dübellel, hogy ne mozduljon el.
10. A szigetelés elvégezte után 24 órával megcsinálhatjuk az esetleges egyenetlenségek kijavítását durva szemcséjű csiszolópapírral.
11. Ezután végezhető el a dübelezés. Ami speciális fogas dübellel is lehetséges, amit befedhetünk egy előregyártott kőzetgyapot pogácsával, használjunk hőhídmentes dübeleket, így a dübelek hőhidasságát is kizárhatjuk!
A hálózás előkészítése
12. Az ágyazóhabarcs felhordása előtt megerősítjük az épület éleit a sarkainál és a nyílászáróknál alumínium sarokprofilok felhelyezésével. A nyílászárók sarkainál pluszban teszünk üvegszövet hálót 45 fokos szögben.
13. A glettvas sima oldalával bekenjük a dübelek helyét.
14. Ezt követően az egész felületet lekenjük az ágyazóhabarccsal, a glettvas fogazott részével, majd erre illesztjük az üvegszövet hálót fentről lefelé haladva a fal egész felületén. A hálót teljesen be kell süllyeszteni a habarcsba gyűrődés nélkül.
A jó hálózás ismérve, hogy a háló anyaga a habarcs alatt nem látható. 10 cm átfedéssel rakjuk fel. Az ágyazó habarcs vastagsága 3-5 mm. (ez kb 3 kg/m3 plusz ragasztófelhasználás az EPS-hez képest)
Ezt a lépést olyan minőségben kell elsőre elvégezni, hogy azt ne kelljen még egyszer körbevakolni a nemesvakolat felhordása előtt!!!
A vakolatok felhordása
15. Alapozó felkenése: használat előtt alapos felkeverjük a homogén állapot eléréséig. Ezután festőhengerrel hordjuk fel egy rétegben, nagyjából 350g / m2 az anyagszükséglet. Minimum 24 óra várakozási idő.
Vakolás során kövessük a nedves nedvesre szabályt, hogy ne legyen eltérés a színben. A m2 igény a vakolatok szemcseméretétől függ leginkább.
Kiegészítés felújításhoz
Régi felületeket a hőszigetelés megkezdése előtt portalanítjuk, tisztítjuk, hogy ragasztóhabarcs tapadása megfelelő legyen. A laza, feltáskásodott vakolatrészeket eltávolítjuk. Az ezt követően felhordott új vakolatréteggel megfelelő síkpontosságú és teherbíró képességű felület alakítható ki. A megfelelő légtömörség elérése céljából a sima, egyenletes felületű, tehát a kontakt rendszer fogadására elvileg alkalmas új (pl. nútféderes üreges falazóblokk) falszerkezeteket is vakoljuk. Betonfelületekről is eltávolítjuk a tapadást csökkentő zsaluleválasztó szert.
Leggyakrabban elkövetett hőszigetelési hibák
1. Vizes fal leszigetelése
2. Rossz minőségű anyagok használata spórolás céljából
3. Megázik a szigetelőanyag
4. Várakozási idők be nem tartása
5. Többrétegű kőzetgyapot lemez esetén dübelezéskor a túlhúzott dübel a külső, kemény réteget beszakítva jelentős lyukat üt a belső normál puhaságú rétegbe.
6. Nem megfelelő illesztések: hőhidak és repedések a jövőben!
7. Hibás rögzítés: nincs meg a 6 dübel/m2, nem használják a perem-pont módszert
Visszakérdezünk!
Oké, most nézzük, hogy mit tanultál a fentiekből? Úgy keresd a hibát az alábbi képeken, mintha a saját építkezéseden/felújításodon ellenőriznéd a szigetelés kivitelezését.
1. Mi a hiba?
2. Pirossal berajzoltuk a kőzetgyapot táblák illeszkedési vonalát az ablak körül? Te mit csináltál volna másképp? (van egy második hiba is szemfüleseknek)
3. A nyíllal jelzett helyeken mit kell tennünk, hogy ne legyen hőhidas?
Várjuk a válaszokat kommentben!
Építkezel vagy felújítasz? Csatlakozz Házépítők csoportunkhoz, ahol közösségünk segít a problémák megoldásában!
A poszt megírását a Kanuf Insulation támogatta. Homlokzati szigetelőanyag termékinfó ITT!